H.E. Le Yucheng
Chinese Ambassador to India
  Ambassador
  Embassy Offices
  China-India Relations
  Consular Service
  Press Service
  Important Notice
Conslar Offie Closes from Oct.1 to Oct. 7, 2014
Consular Office Closes from September 17 to 19, 2014
Consular Office Closes on Sep. 8th, 2014
Consular Office Closes on August 15th, 2014
More>>
  Contact Us
  News From China
August 2014
July 2014
June 2014
  Home > Ambassador > Biography
Biography of Mr. Le Yucheng
Hot Topics
President Xi Jinping Visits India
Year of China-India Friendly Exchanges
Sixth BRICS Summit
Celebrating 60th Anniversary of Panchsheel
The 4th Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) Summit
Boao Forum for Asia Annual Conference 2014
More>>
Useful Links
More>>


H.E. Le Yucheng
Chinese Ambassador to India
  Ambassador
  Embassy Offices
  China-India Relations
  Consular Service
  Press Service
  Important Notice
Conslar Offie Closes from Oct.1 to Oct. 7, 2014
Consular Office Closes from September 17 to 19, 2014
Consular Office Closes on Sep. 8th, 2014
Consular Office Closes on August 15th, 2014
More>>
  Contact Us
  News From China
August 2014
July 2014
June 2014
  Home > Ambassador > Biography
Biography of Mr. Le Yucheng

Born in Jiangsu Province in June 1963. University graduate.

1986-1990 Staff member, Attaché, Department of Soviet and East European Affairs, Ministry of Foreign Affairs (MFA)

1990-1991 Attaché, Chinese Embassy in the Union of Soviet Socialist Republics

1991-1993 Third Secretary, Second Secretary, Chinese Embassy in the Russian Federation

1993-1998 Deputy Director, Director, Department of East European and Central Asian Affairs, MFA

1998-2001 Counselor, Permanent Mission of China to the UN

2001-2004 Counselor, Deputy Director-General, Department of East European and Central Asian Affairs, MFA

2004-2008 Minister Counselor, Minister, Chinese Embassy in the Russian Federation

2008-2009 Deputy Director-General, Director-General, Policy Research Department, MFA

2009-2011 Director-General, Policy Planning Department, MFA

2011-2013 Assistant Minister of Foreign Affairs

2013-2014 Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the P.R.C to the Republic of Kazakhstan

2014.9-      Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the P.R.C to the Republic of India

Married with a son.